U organizaciji Sindikata sporta Crne Gore i JZU Dom zdravlja Podgorica održan je Okrugli sto na temu „POTREBA ZA UNAPRIJEĐENJEM ZDRAVSTVENE ZAŠTITE U OBLASTI SPORTA“. Tokom dvočasovne diskusije učesnici su se osvrnuli na realne probleme zdravstvene zaštite sportista i sportistkinja u Crnoj Gori i aktuelni trenutak specifične zdravstvene zaštite-medicine sporta.  Ukazano je na neophodnost pokretanja inicijative u pravcu njenog poboljšanja, a istaknut je i značaj međuinstitucionalne saradnja u cilju ostvarivanja konkretnih rezultata. Učesnici su se složili da su mjere prevencije od suštinske važnosti kada je u pitanju zdravlje sportista, kako profesionalaca, tako i rekreativaca.

Na osnovu iznesene argumentacije i razmjenjenih stavova, na koncu je potpisan Memorandum o saradnji između Sindikata sporta Crne Gore i JZU Dom zdravlja Podgorica.

Po riječima potpisnika memorandum o saradnji obezbijediće efikasniju primjenu mjera na jačanju saradnje  na unapređenju kako primarne zdravstvene zaštite, tako i međusobne saradnje na planu primjene savremenih naučnih dostignuća iz oblasti sporta i sportske medicine, aktivnosti na podizanju svijesti zdravih stilova života, značaju sporta i fizičke aktivnosti za zdravlje građana.

JZU Dom zdravlja Podgorica i Sindikat sporta Crne Gore aktivno će sarađivati na razmjeni iskustava iz navedenih oblasti zdravstvene zaštite, a u cilju povećanja dostupnosti i kvaliteta usluga primarne zdravstvene zaštite i zdravstvene zaštite iz oblasti sporta, kako sportistima, tako i ostalim građanima i rekreativcima.

Dr Milovan Jovanović, pomoćnik direktora JZU Dom zdravlja Podgorica je izjavio da je “potpisivanje Memoranduma je ne samo početak, već i nastavak svega što smo radili I što ćemo raditi kada je u pitanju zdravstvena zaštita sportista na teritoriji Glavnog grada I čitave države. Dom zdravlja Podgorica je kao  ostali domovi zdravlja u Crnoj Gori posjeduje kadrove, opremu i prostor koji odgovaraju najvećim standardima kada je u pitanju zdravstvena zaštita sportista u okviru specifične zdravstvene zaštite. Veoma je bitno da se zdravstvena zaštita sportista odvija kroz institucije sistema.” Dr Jovanović je dodao da “upravo ovaj Memorandum ima veći značaj u odnosu na slične koje smo potpisali, jer se odnosi na zdravlje  mladih ljudi - sportista i učinićemo sve kako bi ga promovisali I priveli namjeni.”

Dr Milenka – Mila Ušćumlić, ovlašćeni ljekar za obavljanje zdravstvenih pregleda sportista u Centru za specifičnu zdravstvenu zaštitu u Domu zdravlja Podgorica rekla je da je “veoma važno napraviti kvalitetne početne korake, I drago mi je što smo na ovakvom skupu približili jedni drugima tematiku I bili u prilici da damo adekvatne odgovore I predloge za poboljšanje I unaprijeđenje zdravstvene zaštite sportista, realno sagledavajući problematiku ove značajne oblasti.”

“ Moram da izrazim zadovoljstvo što će ovaj reprezentativni granski sindikat iz oblasti sporta u Crnoj Gori započeti saradnju sa renomiranom institucijom I najvećim Domom zdravlja u zemlji. Memorandum smo potpisali sa zajedničkim ciljem, a to je stvaranje uslova za efiksniju zdravstvenu zaštitu sportista. Kroz današnju diskusiju odredili smo pravce I obavezali se da kroz sistem omogući svima koji se bave sportom , bez obzira na uzrast I nivo bavljenja, adekvatnu zdravstvenu zaštitu”, rekao je na kraju Željko Janović, predsjednik Sindikata sporta.

Podgorica, 6.oktobar 2016.godine